Bayrak – Sembol – Ulusal Marş

Categories: Kuzey Osetya.

Ara 30, 2015 // By:admin // No Comment

kuzeyosetyabayrakCumhuriyetin Bayrağı 24 Kasım 1994 tarihli “Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti’nin Devlet Bayrağı Hakkında Yasa” ile onaylanmıştır.Cumhuriyetin bayrağının tasviri: Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti’nin devlet bayrağı, yatay olarak yukarıdan aşağıya doğru sıralanan ve her biri bayrağın eninin üçte biri genişliğinde olan beyaz, kırmızı ve sarı şeritlerden oluşan dikdörtgen şeklindeki kumaştır. En-boy oranı 1:2’tür.Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti’nin ArmasıKuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti’nin Arması 24 Kasım 1994 tarihli “Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti’nin Devlet Arması Hakkında Yasa” ile onaylanmıştır.Cumhuriyetin armasının tasviri: Yuvarlak kalkanda kırmızı zemin üzerinde altın toprakta yürüyen altın renginde siyah lekeli pars; arkasında yedi gümüş dağ (bir, üç ve üç); alttaki ilk dağın iki tepesi olup bunlardan birincisi daha yüksektir.Cumhuriyetin armasının yorumlayışı: Dağlar zeminindeki pars Ortaçağ devrinde Oset devletinin arması olan Osetya’nın tarihsel amblemidir. Yuvarlak (doğulu) kalkan Osetya için geleneksel olan heraldik şekildir. Kalkanın kırmızı zemini, heraldik renklerin genel olarak kabul edilen evrensel (ve Oset ulusal) sembolizmi uyarınca hukuk, kuvvet ve cesareti ifade etmektedir.Pars Oset devletinin ve güçlü iktidarın tarihsel sembolüdür. Altın renk üstünlük, ululuk ve saygınlığı simgelemektedir.Sıradağ Osetlerle diğer Hint-Avrupa halklarının atalarının en eski dünya modeli olan sekiz zirveli Evrensel Dağ’ın kosmolojik imgesini canlandırmaktadır. Üst hizada bir zirve (tanrısal salt güç, üst egemenlik), orta hizada üç zirve (insanların dünyası, Hint-Avrupalılardaki üç sosyal işlev), alt hizada da dört zirve (dünyanın ana yönleri, ülkenin coğrafi sınırları) bulunmaktadır. Gümüş rengin anlamı temizlik, bilgelik ve sevinçtir.Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti’nin MarşıСкачать гимн (1,53 Мб) Marş Download (1,53 Mb)“Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti’nin Milli Marşı Hakkında Yasa” 1 Ocak 1995’te yürürlüğe girmiştir. Marşın Osetçe metninin yazarı cumhuriyetin halk ozanı K. Hodov, Rusça metninin yazarı İ. Gurjibekova’dır, bestesi A. Tsorionov ve A. Makoyev’e aittir.Республикæ Цæгат Ирыстон-Аланийы паддзахадон гимн: [Osetçe metin]

kuzeyosetyasembol

IЗæрин хур йæ нывæнды фæлмæнНæ фыдæлты рагон уæзæгыл рæдауæй…Арвы бын калы, фæрдыгау, тæмæнИрыстон йæ адæмты фарнæй.Заманты тарæй æрттивы, зынгау,Дæ уидаг — нæ Ивгъуыд, нæ Абон, нæ Фидæн…Барвæсс нæ куывдыл, Хуыцæутты Хуыцау!Уастырджи, рафæлгæс, табу — Дæхицæн!БАЗАРД:Кад æмæ радимæ фидæнмæ кæс!Амондæй абузæд, ронгау, дæ цард!Амонд, мысайнагау, фидæнма хæсс!Дæ кæстæр дын басгуыхæд кард æмæ уарт!IIФæлтæрæй-фæлтæрмæ фæцæуæд дæ фарн!

Osetya Amblem – XVIII. YY.osetyaamblem

Рын æмæ сонæй дæ хизæд хъысмæт!Хистæры намыс, кæстæры æхсар!Хурау дын царды цырагъдарæг уæнт!БАЗАРД:Кад æмæ радимæ фидæнмæ кæс!Фарнимæ абузæд, ронгау, дæ цард!Амонд, мысайнагæy адæмтæн хæсс!Уастырджи, рафæлæс! Табу — Дæхицæн!

About admin

Browse Archived Articles by admin

Related

Leave a Comment

Your email address will not be published.

istanbul escort