BİR GEZİDEN GERİYE KALANLAR…

Categories: Haberler.

Ağu 13, 2016 // By:admin // No Comment

13876677_519003941631863_8072473882403253761_nKuzey Osetya Milliyetler ve Diaspora bakanı Soslan Hadigov’un davetlisi olarak “Alanların İzleri” projesi kapsamında, 16 kişilik bir heyet olarak bir haftalığına Osetya’ya gittik. Aslında yönetim kurulunun davetli olduğu bu geziye, gençlerimizin katılmasını istedik ve 13 gencimiz ile birlikte gittik. Her biri ile gurur duyduğum bu gençlerimiz, ilk defa ata yurdumuzu gördüler. Bu geziyi için kısa kısa notlar şeklinde sizlere özetlemeye çalışacağım.

1) Gençlerimiz inanılmaz mutlu oldular. Ayrılırken çok üzgünlerdi. Şimdiden, tekrar gitmenin planlarını yapmaya başladılar. Onlara ait aşağıdaki birkaç cümle sanırım durumlarını çok net anlatıyor.

“ – Buraya yerleşmeyi düşünüyorum”

“ – Pasaportumu kaybedip, burada kalabilirim “

“ – Tanıştığımız gençleri Türkiye ye evimize davet ettik ama sanırım yanlış yaptık. Biz onların bizi ağırladığı kadar onları ağırlayamayız,”

2) Osetya’nın yüz akı akademik kurumlarından birisi olan SOİGSİ –VI ABAYEV Tarih Enstitüsü ile birkaç yıldır yakın çalışma içindeyiz. Bu ortak çalışmanın sevindirici bir sonucu olarak, enstitü binasında Alan Vakfına bir oda verdiler. Kapısına tabelamızı astık ve resmi açılışını yaptık. Bu bizi inanılmaz mutlu etti. Enstitü müdürü, Zalina Kanıkova’ya bir kez daha teşekkür ederim.

3) Güney ve Kuzey Osetya Cumhurbaşkanları, bizi kabul edip, hediyeler verdiler. Gösterdikleri yakınlığın protokol gereği bir yakınlık olmadığını, yaşayarak gördük ve mutlu olduk.

4) Osetya da gezilmesi gereken neresi varsa, her yeri gezdirdiler. Konserler, seminerler, müze gezileri, Şimd oyunu kursu, bir manastırda, rahiplerin kendi yaptıkları çay, peynir ve bal ile kahvaltı etmek veya Digora kom da yüksek dağların tepesinde konser dinlemek veya düğün kurmak dahil, her şeyi dolu dolu yaşadık. Digora kom da mola verdiğimiz bir yerde, Mesut kardeşimin karşıdaki dağları seyrederken gözlerinde yakaladığım müthiş duygu yüklü bakışını unutmam mümkün değil.

5) Bu gezi boyunca kuzeyde (segat iriston) Soslan Hadigov ve yardımcısı Alla Solnceva, Güneyde ise (hussar iriston) Kosta Puhaev her dakika bizimle birlikteydi. Sabahın ilk saatlerinden, gecenin yarılarına kadar, tüm zamanlarını bize ayırmaları inanılmaz bir güzellikti. Bir hafta boyunca ulaşımımızı sağlayan, Batraz kardeşimi ve onun ekibini tanımaktan çok mutlu olduk. Otele her gelişimizde lobide bizleri bekleyen insanlarla karşılaşmak ise muhteşem bir duyguydu.

6) Çok etkilendiğim bir olayı anlatmak istiyorum. Osetya’nın 91 yaşındaki yaşayan çınarlarından biri olan, yazar, şair, filozof Cusoytu Nafi için (bilmeyenlerin anlaması için, 2015 yılının Nafi yılı ilan edildiğini söylemem sanırım tanımak için yeterlidir) bir plaket hazırlamıştık. Güneye gittiğimizde vermeyi planlamıştık fakat hasta olduğunu ve hastahanede yattığını söylediler. Programımız onu ziyaret etmeye fırsat vermiyordu. Konferans başladığında, Nafi’yi salonda gördük. Bizi duymuş ve doktorların tüm itirazlarına karşılık oraya gelmişti. Yan yana oturduk, oturduğu yerde hastalığı nedeniyle durmadan terliyordu ama, “Türkiye’den benim kardeşlerim gelmiş, ben nasıl hastahanede yatabilirim” dedi. Belki klişe bir tanım olacak ama sözün tükendiği, kelimelerin insanın boğazına düğümlendiği bir andı. Plaketimizi vererek onun bizim kültürümüze verdiklerine karşılık, sembolik bir cevap vermiş olduk.

7) Macaristan da yaşayan “Yas”lar Macar olmadıklarını biliyorlar fakat kim olduklarını tam olarak bilmiyorlardı. Birkaç yıl önce bir Macar arkeolog Profesör; onların, 800 yıl önce Macaristan’a yerleşmiş Alanlar olduğunu ispatladı. Yaslar bu geziye 20 kişilik bir ekiple katıldılar. Çok sıcak, samimi, düzgün tavırlı Yaslarla bir hafta geçirmek, tarifi zor bir duyguydu. Bir insanın 800 yıl sonra bile, köklerini aramasının, nasıl bir duygu olduğu konusunda hepimizin çok, çok düşünmesi gerekir. Bunun dışında, Osetya’nın devlet görevlilerinin, Yaslara sahip çıkıp, özel ilgi göstermelerinden de çok mutlu olduk.

8) Ekonomik, Sosyal ve Kültürel konularda görüşmeler yaptık. Somuta dönüşürse bir anlam kazanacak olan bu görüşmeler için, şimdiden iddialı laflar söylemenin yeri olmadığını düşüyoruz. Somut gelişmeler olduğunda elbette ki sizlerle paylaşılacaktır.

9) Programa bizi üzmemek adına, Beslan ziyaretini koymamışlardı. Biz isteyince, hatırımızı kırmadılar ve Beslan mezarlığı ile, okulunu ziyaret ettik. Çok duygulandık ve gözlerimiz doldu. Mesut kardeşimin hıçkıra, hıçkıra ağlamasını ise ömrüm boyunca unutmayacağım.

SON SÖZ: Bizi olağanüstü ağırlayan insanlara söylediğim bir cümle ile sözlerimi bitiriyorum. “Siz bu dağlara her gün bakarken, biz yıllarca bekleyip, sadece birkaç gün bakabiliyoruz. Siz bu yollarda her gün yürüyor ve asfaltının bozukluğundan şikayet ederken, biz bu asfaltta yürümek için yıllarca bekliyoruz. Bozuk olması ise, umurumuzda değil. Sizin, bizim duygularımızı anlamanız çok zor.”

Yaşadığımız güzel günlere emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz..

Sadrettin Kuşoğlu
Alan Kültür ve Yardım Vakfı Başkanı

About admin

Browse Archived Articles by admin

Related

Leave a Comment

Your email address will not be published.

istanbul escort