Güney Osetya – Gürcistan Savaşı

Categories: Güney Osetya.

Ara 30, 2015 // By:admin // No Comment

10 kasım 1989 da Güney Osetya Özerk Bölgesi Halk Temsilciler Meclisi,bölgesel özerkliğin ‘’Özerk Cumhuriyete’’ çevrilmesi talebiyle Gürcistan SSC.Yüksek Sovyetine başvurdu.Ancak başvuru 16 kasım 1989 da reddedildi.

23 Kasım 1989 da aşırı milliyetçi güçler Güney Osetya’nın başkenti Tsihinvali’ye saldırıp kuşatma altına aldılar.

1990 Eylülünde Güney Osetya Demokratik Sovyet Cumhuriyeti ilan edildi.

20 Kasım 1990 da bağımsızlığını ilan eden Gürcistan Güney Osetya Cumhuriyetinin özerkliğini kaldırdı ve bölgeyi Tiflis yönetimine bağladığını açıkladı.

Ocak 1991 de Gamsahurdiye yanlısı Gürcü milisler Tsihinval’i işgal ederek silahlı saldırı başlattı.Tsihinvali ve çevre köylerindeki Gürcüler yaşadıkları yerleri terk ederek kaçtılar.

İşgal ve saldırılar sürerken Güney Osetya Temsilciler Meclisi 4 Mayıs 1991 de toplanarak Gürcistan’dan ayrıldığını ilan ederek,Rusya Federasyonu sınırları içinde kalan Kuzey Osetya ile birleşmek istediğini duyurdu.

6 Ocak 1992 de Gürcistan’da askeri darbe sonucunda işbaşına gelen yeni yönetim G.Osetya’ya ağır silahlarala saldırarak bir çok Oset köyünü enkaz haline getirdi.

1991 yılında kurulan Rusya Federasyonu, Güney Osetya’nın Rusya’ya katılma taleplerini reddeti ancak birliklerini Kuzey Osetya sınırına yığdı. 1992 Haziran ayında savaş helikopterleri ve tanklarla birlikte Gürcü Ulusal Muhafız birlilerine karşı Tsihinvali civarında savaşa girdiler.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Şevernadze bunu Moskova’nın Güney Osetya’yı zorla ilhak etmek için emperyalist bir girişim olarak nitelendirdi ve Gürcü ulusal Muhafız Birlikleri Güney Osetya’ya karşı ağır bir bombardıman harekatı başlattılar.

2 Haziran 1992 de Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafları Ukrayna’nın Dagomis kentinde görüşmelere davet etti.Burada Rusya,Gürcistan,Kuzey ve Güney Osetya birliklerinin katılımıyla oluşturulacak bir barış gücünün gözetiminde ateşkes anlaşmasına varıldı.Gürcistan-Güney Osetya sınırında ve Tsihinvali çevresinde güvenlik koridoru oluşturuldu.4 Temmuz 1992 den itibaren bu bölgeye barışgücü konuşlandırıldı.

1992 de Güney Osetya’da yapılan referandumda % 99 oyla bağımsızlık ve Kuzey Osetya ile birleşme kararı alındı.

About admin

Browse Archived Articles by admin

Related

Leave a Comment

Your email address will not be published.

istanbul escort