Savaşın Sonucu

Categories: Güney Osetya.

Ara 30, 2015 // By:admin // No Comment

Güney Osetya-Gürcistan savaşında taraflardan 2000 e yakın insan ölmüş,1000 civarında insan yaralandı.Gerek Osetler’den gerekse Gürcüler’den on binlerce kişi sığınmacı durumuna düştü.Savaşa rağmen anlaşmazlık çözülemedi.Güney Osetya’nın statüsü konusunda çözüm sağlanamadı.

Mayıs 1996 da ekonomik ilişkilerin yeniden kurulması ve barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için Moskova’da bir memorandum imzalandı.

Günümüze kadar yapılan bütün görüşmelerden bir sonuç çıkmadı.Yapılan bütün görüşmelerde Gürcistan tarafı ya görüşmelerden çekiliyor veya kabul edilemeyecek şartlar ileri sürüyor.

Nitekim AGİT gözetiminde Mart 2007 de İstanbul’da yapılan görüşmelerde Gürcü heyeti toplantıyı terk edip gitmiştir.

İmzalanan memoranduma rağmen Gürcistan, Güney Osetya’ya ekonomik ambargo uygulamaya devam etmektedir.Gürcistan, askeri tehditler ,ekonomik ambargo,sivil vatandaşların kaçırılması,işkence, şantaj,terörist saldırılar ve hatta gayrı insani yöntemlerle Güney Osetya’yı bağımsızlık kararından geri adım attırma politikası gütmektedir.Hatta Tsihinvali’nin içme suyunu keserek insanların yaşamlarını zora sokmuştur.

Güney Osetya bütün bu tehditlere saldırılara rağmen asla yılgınlık göstermemiştir.

12 Kasım 2006 tarihinde ikinci kez yapılan referandumda yine bağımsızlık kararı alındı.

Gürcü Yönetimi, G.Osetya yönetiminin kontrolü dışındaki bölgelerde 2007 Ağustosunda Vladimir Sanakoev başkanlığında alternatif bir yönetim oluşturdu.Alternatif bu yönetime Gürcistanda yaşayan ve asimilasyona uğramış Osetler’in desteğini sağlamış,asimile edilmiş bu Osetlerle Gürcüler işbirliği yaparak G.Osetya yönetiminin kontrolü dışında kalan bölgelerde ‘’Fandarast Kokyti’’ yani Güle Güle Kokoyti anlamında sloganlarla bir kampanya başlatarak Oset halkını bölmeye yönelik propaganda faaliyetleri sürdürülmektedir.

Bu gün Güney Osetya’nın tıpkı Abhazya gibi de facto durumu devam etmektedir.

Kuzey Osetya ile yakın ekonomik,sosyal ve kültürel ilişkiler artarak sürdürülmektedir.

Yalnız Kuzey Osetya ile değil diğer Kuzey Kafkas Cumhuriyetleri ile de çeşitli anlaşmalar yapılmış ve bilhassa Abhazya ile birçok konuda çok yakın ilişkiler kurulmuş ve bu iki Cumhuriyet birbirleri nezdinde elçilikler açmışlardır.

Günümüzde G.Osetya ve Abhazya arasında diğer Kuzey Kafkas Cumhuriyetlerine örnek teşkil edecek kardeşlik ve yakınlaşma politikaları kurulmuştur.

About admin

Browse Archived Articles by admin

Related

Leave a Comment

Your email address will not be published.

istanbul escort