Spor

Categories: Kuzey Osetya.

Ara 30, 2015 // By:admin // No Comment

Kuzey Osetya onu uluslararası yarışmalarda onurla temsil eden ve Rusya’da fiziksel kültürün ve sporun gelişmesine önemli katkılarda bulunan sporcuların kazandıkları ödül ve başarılardan dolayı haklı olarak iftihar etmektedir. Üçünçü binyıl başladıktan sonra Oset sporcuları çeşitli dünya şampiyonalarında 37 altın, 14 gümüş ve 11 bronz madalyayı elde etmişlerdir.

 

Serbest güreş cumhuriyetin adeta kart vizitidir. En iyi dereceleri gösteren sporcular arasında ikişer Olimpiyat şampiyonluğu kazanmış olan Soslan Andiyev, Arsen Fadzayev ve Maharbek Hadartsev’in isimleri akla gelmektedir.

 

Ünlü sporculardan bayrak sopasını devralan genç kuşak güreşçilerden Olimpiyat şampiyonları Vadim Bogiyev, David Musulbes, Artur Taymazov, Elbrus Tedeyev ve Hacimurat Gatsalov anılmalıdır.

 

Herkesin takdirini kazanan Valeriy Gazzayev “Alaniya” futbol kulübüyle Rusya biriniciliğinin altın (1995) ve gümüş (1996) madalyalarını aldıktan sonra Moskova ÇSKA’sıyla da 2003, 2005 ve 2006 yıllarında altın madalyaları kazanmıştır. 2005’te Gazzayev’in ÇSKA’sı futbol tarihimizde ilk defa UEFA Kupası’nı da kazanmıştır.

 

Kitle spor dallarının gelişmesi, 6 kültürfizik ve spor derneğinin, 350 spor salonunun, 36 çocuk ve gençlik spor okulunun, 13 stadyumun, 9 spor konağının ve 6 yüzme havuzunun işlemesi cumhuriyet yönetiminin doğru yolda olduğunu ve Kuzey Osetya temsilcilerinin daha pek çok dünya birinciliğinde dereceler alacaklarını göstermektedir.

 

Sporcularımız her zaman Olimpik vasiyetlerine layık kalarak parlak rekorlarıyla sporumuzu ünlendirmişler, milyonlarca yurttaşımız da böyle anlarda ülkeleri adına samimi bir gurur duymuşlardır. Ve inanıyoruz ki, Rusya sporunun seçkin zümresi bu zafer geleneklerini sürdüreceklerdir.

 

Bugün Kuzey Osetya’da çeşitli spor tesislerinde düzenli biçimde kültürfizik ve spor yapanların sayısı 50 bin olup bunlardan 28 bini devlet kuruluşlarına bağlı olan ve cumhuriyetin bütçesinden finanse edilen ek eğitim merkezlerinden faydalanmaktadır.

 

Şu sıralarda cumhuriyette 6 kültürfizik ve spor derneği, 350 spor salonu, 36 çocuk ve gençlik spor okulu, 13 stadyum, 9 spor konağın ve 6 yüzme havuzu faaliyet göstermektedir.

 

2006 yılında çeşitli mahalle ve köylerde 20 spor sahası kurulmuş veya onarılmış, 3000 adet spor envanter ve ekipmanı alınmıştır. 240 sportif-sıhhi ve kitle spor tedbiri düzenlenmiştir.

Önemli spor kurumları: kültürfizik ve spor derneği “Dinamo” (toplam 600 üye – atletizm, serbest güreş, judo, boks), kültürfizik ve spor derneği “Yunost Rossii” (toplam 650 üye – serbest güreş, atletizm, futbol, judo), Emektar Sporcular Birliği, Ordu Spor Kulübü, İhtisaslaşmış Çocuk ve Gençlik Spor Okulu “Olimpik Rezervi” (cumhuriyet çapında 11 okul, yaklaşık 6000 üye – futbol, serbest güreş, grekoromen güreşi, judo, atletizm, eskrim, artistik jimnastik).

About admin

Browse Archived Articles by admin

Related

Leave a Comment

Your email address will not be published.

istanbul escort